Види кування металу. Гаряча і холодна ковка

Метал можна плавити, заливати в форму, штампувати, волочити, гнути, скручувати, кувати, чеканити і т.д. З нього можна одержувати високоякісні ковані вироби. Художня ковка виконується ударами молота по холодній або попередньо нагрітій заготівлі (холодна або гаряча ковка). Заготівля під ударами молота деформується без розривів і тріщин тільки тоді, коли вона виконана з ковкого металу, тобто металу, що володіє певним ступенем в'язкості, пластичності й плинності. Ковка металу залежить від ступеня його нагрівання.

Холодна ковка

Відомо, що з давніх часів, холодне кування міді, самородного заліза була, мабуть, самим основним способом обробки металу. Холодна кування використовувалася в індіанців Північної і Південної Америки до 16 століття до н.е. Пізніше стали застосовувати гарячу ковку в Ірані, Месопотамії, Єгипті в 4-3 ст. до н.е.

Холодна кування в художній обробці металу зустрічається рідко, в основному в ювелірній справі, так як метал під дією ударів швидко втрачає пластичність, ущільнюється, набуває «наклеп» і для подальшої обробки вимагає відпалу.

Штампування і лиття

Ручне художнє кування в 19 столітті була витіснена штампуванням і литтям, інтерес до неї повернувся лише в 20ст, коли було створено ковальське устаткування і багато трудомісткі операції стали механізовані, це дозволило виготовляти ковані вироби швидше і якісніше.

У наш час ковальське ремесло переживає вплив сучасних технологій, які покликані спростити нелегку працю ковалів за рахунок автоматизації деяких технологічних процесів, таких як гнучка, різка та навіть частково кування.

Багато компаній використовують у своїй роботі елементи декору, виготовлені методом лиття, штампування або холодної ковки. Використовуючи такі елементи можна буквально скласти малюнок з готових покупних деталей, з'єднати між собою гнутими лініями візерунка і отримати виріб.

Застосування штампованих і литих елементів при виготовленні кованих виробів значно знижує собівартість продукції, скорочує терміни виготовлення. Ковані конструкції збираються за допомогою обтискачів (хомутів, скоб), клепкою і зварюванням.

Оригінальні, дуже красиві елементи орнаменту, різні комбінації з волют і спіралей, дозволяють створювати нескінченну різноманітність нових і нестандартних кованих виробів новаторського характеру, які не мають аналогів і володіють неповторним шармом рукотворної авторської кування.

Масове виробництво дозволяє значно знизити вартість виробів, але, в той же час, позбавляє їх ексклюзивності ручного кування.

Гаряча ковка

Гаряча кування широко застосовується для виготовлення різних кованих виробів: воріт, парканів, хвірток, решіток віконних, огорож, балконів, сходів і поручнів, кованих козирків і навісів, ліхтарів, лавочок, меблів для дому, камінних приналежностей, предметів інтер'єру і аксесуарів.

Також розрізняють вільну ковку, при якій форму виробу повідомляють різному здійснюваними ударами, і ковку в штампах, де потрібну форму одержують вдавленням матеріалів у металеву форму, називану штампом.

Ручна ковка

Залежно від способу роботи ковка може бути ручною або машинною. Дрібні вироби коваль виготовляє вручну на ковадлі, а для обробки великих заготовок застосовує молот. Більша частина роботи в ручної художньої ковки виконується вручну; металу повідомляють потрібну форму послідовними ударами кувалди.

Ручна ковка - робота дуже важка, кропітка, вимагає вправності. Однак, вірні своїй справі ковалі, так само як і решта художники, найбільше люблять свою справу. Найвищою винагородою для них є впевненість, що вони добре роблять свою справу, - їхні твори, як відомо ще з античних часів, є найміцнішими пам'ятниками будь-який метал.